Πιστοποίηση Μαθητών στις ΤΠΕ

Κατηγορία: η "γωνιά" Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 15 Ιούνιος 2015

Πρόσκληση

Στα πλαίσια της πράξης «Πιστοποίηση των Μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ», καλούνται οι μαθητές της Γ` γυμνασίου να συμμετάσχουν δωρεάν σε εξετάσεις για απόκτηση πιστοποίησης.

Οι μαθητές θα κληθούν να απαντήσουν σε μικρά σύνολα ερωτημάτων, κλειστού κυρίως τύπου, σε δοκιμασίες που προσομοιάζουν τις ανάγκες επίλυσης προβλημάτων στην καθημερινότητα τους με αξιοποίηση των ΤΠΕ (Τεχνολογίες Δικτύων Επικοινωνιών).

Για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις, καλούνται οι μαθητές μέχρι και 15/06/2015 να υποβάλλουν αίτηση αφού εγγραφούν στην ιστοσελίδα:

Εκεί, μετά την εγγραφή, οι μαθητές μπορούν να κάνουν δοκιμαστικά τεστ και μπορούν να επιλέξουν κέντρο ΚΕΠΙΣ για να δώσουν εξετάσεις, να πιστοποιηθούν και να πάρουν βεβαίωση γι` αυτό.

Το 1ο ΓΕΛ Αιγίου είναι ένα από τα πιστοποιημένα κέντρα πιστοποίησης. Εξετάσεις στο σχολείο μας θα γίνουν τα Σαββατοκύριακα 27/28 Ιουνίου και 04/05 Ιουλίου, πρωί και απόγευμα.

περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Attachments:
Download this file (enimerosh_pistopoihsh_mathiton_ de_stis_tpe.pdf)Εγκύκλιος[ ]576 kB